Kiedy wolność stała się faktem

Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe.
​I choć Józef Piłsudski wywalczył datę 11.11.1918 r., to dzień "11 listopada" po raz pierwszy ustanowiono świętem państwowym w 1937 r. Czy wiedzieliście, że podczas okupacji hitlerowskiej oraz w czasie rządów komunistycznych obchody tego święta był zakazane? Dopiero w 1989 roku Sejm PRL przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości i przywrócono obchody tego wydarzenia.


W 2018 r. W Skowarczu na Placu Dębowym nastąpiło uroczyste odsłonięcie Kamienia Pamięci. W 2019 r. z okazji gminnych obchodów Święta Niepodległości odbyły się uroczyste msze święte w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach oraz w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Różynach, połączone z inscenizacjami patriotycznymi w wykonaniu młodzieży z tamtejszych szkół podstawowych. Te wszystkie wydarzenia zapisały się już na kartach naszej historii.


Narodowe Święto Niepodległości Anno Domini 2020 to czas szczególnego wyciszenia. To czas pokory i próba ponownego przewartościowania tego, co naprawdę ważne w naszym życiu. Pomimo izolacji, do której jesteśmy zmuszeni, nasze serca dumnie biją. Jednym rytmem.


W ciszy podziękujmy tym, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami.
Bądźmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. 
Bądźmy zdrowi.