Oszczędzajmy wodę!

Oszczędzajmy wodę!

Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka, mycia samochodu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużo jej zużywamy.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

Nie tylko ze względu na wysokie rachunki czy też proekologiczny trend. Z pewnością nie każdy wie, że Polska ma małe zasoby wody, i że pod tym względem nasz kraj ma zbliżone warunki do Egiptu.

Zasoby wody w Polsce szacuje się na ok 187 mld m3, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 1800 m3 rocznie (22 miejsce w Europie). W trakcie suszy wskaźnik ten spada poniżej 1000 m3/rok/osobę.

Jak oszczędzać wodę?

  1. Wybierz prysznic zamiast wanny. Podczas kąpieli w standardowej wannie (160-170 cm długości) zużywasz nawet 170 litrów wody! Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjesz natomiast ok. 40 litrów.
  2. Napraw cieknący kran. Te pojedyncze krople, które mogą wydawać się nieznaczące, mogą wygenerować straty sięgające aż 5000 litrów wody rocznie!
  3. Wykorzystuj wodę ponownie. Wodę z mycia owoców możesz wykorzystać np. do podlania kwiatów. Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, po skończonym cyklu suszenia nie wylewaj wody – możesz zużyć ją np. mycia podłogi.
  4. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. W ten sposób zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt litrów wody.
  5. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę.
  6. Używaj jednouchwytowych baterii i zamontuj perlator. Perlator może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze.
  7. Zainwestuj w zmywarkę . Zmywarka zużywa  nawet 4 razy mniej wody niż podczas mycia ręcznego.
  8. Zbieraj deszczówkę w ogrodzie. Odzyskiwanie deszczówki z rynny to ograniczenie zużycia wody pitnej o ok. 80 litrów, czyli prawie o połowę średniego zużycia dziennego i roczna oszczędność 30 m³ wody. Możesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Moja woda” do zakupu, montażu, budowy i uruchomienia instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Szczegóły na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku https://wfos.gdansk.pl/konkursy/moja-woda.