- Strona główna
- GMINA
- MIESZKAŃCY
- INWESTORZY
- GALERIA
- KONTAKT
Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą głównie z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń.
Niska emisja jest jednym z największych problemów z jakimi borykają się mieszkańcy z Gminy Pszczółki. Systemy grzewcze opalane paliwem stałym na terenie Gminy stanowią głównie indywidualne kotły, piece domowe, często przestarzałe i nie w pełni sprawne, w których proces spalania odbywa się w sposób nieefektywny, z wykorzystaniem niskiej jakości paliwa. Często spotykane są również praktyki spalania odpadów. Opisane wyżej źródła stanowią główną przyczynę powstawania niskiej emisji.
Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystko dokładnie spalić.
Udowodniono, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza może być bardzo szkodliwa dla zdrowia – u dzieci ma niekorzystny wpływ na układ oddechowy i immunologiczny, natomiast u dorosłych wiąże się z częstszym występowaniem chorób alergicznych i chorób układu oddechowego.
W 2018 r. w Gminie Pszczółki dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zrealizowano zadanie pn.: „Czyste powietrze w Gminie Pszczółki w budynkach wielorodzinnych”. Wysokość dofinansowania ze środków WFOŚ i GW wyniosła 1.928,80 zł, co stanowi 20 % kosztów kwalifikowalnych (koszty kwalifikowalne wyniosły 9.644,01 zł). Zadanie polegało na likwidacji pieca węglowego w budynku wielorodzinnym w miejscowości Kleszczewko i zastąpienie go piecem gazowym.
Dzięki likwidacji pieca zredukowano: pyły ogólne o 0,080 Mg/rok, SO2 o 0,038 Mg/rok, NOx o 0,002 Mg/rok, CO o 0,179 Mg/rok oraz CO2 o 4,148 Mg/rok.
Więcej informacji dotyczących wymiany pieców węglowych na przyjazne środowisku znajdziecie na stronie https://wfos.gdansk.pl/
Efektywność energetyczna oznacza ilość zaoszczędzonej energii ustaloną w drodze pomiaru lub oszacowania zużycia przed wdrożeniem środka mającego na celu poprawę efektywności energetycznej i po jego wdrożeniu, z jednoczesnym zapewnieniem normalizacji warunków zewnętrznych wpływających na zużycie energii (na podstawie Rozp. Komisji UE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.)
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 831) - jednostka sektora publicznego informuje o stosowanych środkach poprawy efektywności energetycznej na swojej stronie internetowej lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
Spełniając ustawowy wymóg poniżej przedstawiamy zestawienie działań podjętych przez Gminę Pszczółki: