Komunikat w sprawie pierwszych przypadków wystąpienia koronawirusa COVID-19 na terenie Powiatu Gdańskiego

Szanowni Państwo,


Dziś SANEPID potwierdził 2 przypadki zarażenia koronawirusem mieszkańców Powiatu Gdańskiego.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że są to osoby na stale zamieszkujące Gminę Pszczółki. SANEPID po wywiadzie z zarażonymi ustalił zakres osób, z którymi mogły mieć kontakt umożliwiający zainfekowanie - osoby te zostały od godzin porannych poddane kwarantannie.


 Zwracam się z ogromną prośbą o zastosowanie się do zaleceń SANEPIDU oraz innych służb, ale przede wszystkim do zachowania spokoju, zwiększania zasad higieny osobistej i nie wychodzenia z domu jeżeli nie ma takiej konieczności. Jak sami Państwo widzicie - to nie są przelewki! Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za swoje zdrowie, ale naszych rodzin i społeczności naszej Gminy.


Jeżeli ktoś wykazuje objawy właściwe dla koronawirusa COVID-19 - ALGORYTM DZIAŁAŃ:

  • kontakt z Powiatową Sanitarną Stacją Epidemiologiczną w Pruszczu Gdańskim - telefon czynny 24/h - 503 397 415 - proszę nie nadużywać telefonu w błahych sprawach - dziś osoby kontaktowały się z pytaniem, czy przez rozmowę telefoniczną można zarazić się koronawirusem.
  • kontakt z Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - kontakt 58 341 40 41 (Gdańsk ul. Smoluchowskiego 18)

w przypadku, kiedy wiemy, że osoba objęta kwarantanną nie stosuje się do niej proszę o telefon do SANEPIDU lub bezpośrednio na policję.


Jako wójt od rana działam i jestem w stałym kontakcie ze służbami właściwymi dla zagrożeń epidemiologicznych. Proszę pamiętać, ze mieszkańcom należy podawać informacje oficjalne i sprawdzone, a nie fake newsy, które tylko wzmagają panikę i poczucie strachu - to zbyt poważna sprawa.

Dziś rozmawiałem m.in. z

- Wojewodą Pomorskim, Dariuszem Drelichem

- Wojewódzkim Pomorskim Inspektorem Sanitarnym, Tomaszem Augustyniakiem

- Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Dominiką Muchą.

Rozmowy dotyczyły sposobów objęcia kwarantanną oraz zasad ustalania tych potencjalnie zarażonych, którzy powinni nią być objęci. Na chwilę obecną służby działają sprawnie i skutecznie w minimalizacji zagrożeń. Gminą zaoferowała również pomoc w przypadku pojawienia się takiej konieczności.

Jestem również w stałym kontakcie z przedstawicielami Rady Gminy oraz gminnych instytucji.


                                                                                              Wójt Gminy Pszczółki

                                                                                                 /-/ Maciej Urbanek