Logo Gminy Pszczółki

Tropem wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponad 220 zawodników, pełna mobilizacja i niezwykły sportowy duch – wszystko po to, by uhonorować pamięć Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę odbył się pierwszy w historii Gminy Pszczółki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który spotkał się z bardzo pozytywnym i licznym odzewem. W Parku Brzozowym w Ostrowitem zarówno najmłodsi uczestnicy w biegu wilczka, jak i starsi w biegu honorowym dali z siebie wszystko. Symboliczny bieg zgromadził wszystkich – niezależnie od kondycji, wieku czy sportowego doświadczenia.

I to jest w tym najpiękniejsze: uczestnicy biegli nie tylko dla wyniku, ale przede wszystkim dla pamięci.

Idea biegu nawiązuje do ogólnopolskiej inicjatywy „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która od 2013 roku łączy aktywność sportową z upamiętnieniem bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. W wielu miejscach w Polsce i na świecie uczestnicy pokonują symboliczny dystans 1963 metrów – liczba ta upamiętnia rok śmierci Józefa Franczaka „Lalka”, uznawanego za ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w walce z komunistycznym reżimem.

Z roku na rok wydarzenie gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników w setkach miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą, pokazując, że pamięć o Niezłomnych wciąż jest żywa. W tym roku również Gmina Pszczółki z dumą dołączyła do tej inicjatywy.

Dla wszystkich, którzy dzielnie zmagali się z błotem i wiatrem na trasie, po zakończonym biegu czekał poczęstunek – drożdżówki ufundowane przez Piekarnię „Pszczółka”, a także zupa myśliwska oraz pieczony dzik przygotowane przez Koło Łowieckie „Krogulec”, sołtysa Żelisławek Romana Czaję oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Dzikie Babki”.

Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Traugutt.org, na czele z prezesem Jackiem Świsem. Dzięki tej współpracy biegowi towarzyszył również ważny element edukacyjny. Na miejscu można było obejrzeć plenerową wystawę poświęconą 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej oraz odwiedzić Społeczną Bibliotekę Historyczną.

Nie zabrakło także sportowego ducha i dobrej atmosfery. W wydarzeniu uczestniczył również Potok Pszczółki ze swoją charakterystyczną maskotką, która zagrzewała do boju uczestników obu biegów.

Podziękowania kierujemy do sponsorów: Piekarni „Pszczółka”, Artigon Wypożyczalnia, Firmy Handlowej ZET oraz Koła Łowieckiego „Krogulec” za wsparcie oraz przygotowanie poczęstunku.

Dziękujemy również wszystkim obecnym: mieszkańcom i sympatykom Gminy Pszczółki, radnym Michałowi Ruskowi oraz Tomaszowi Chmurze, sołtysowi Skowarcza i radnemu Andrzejowi Guszkowskiemu, sołtys Ostrowitego Agnieszce Tusk, sołtysowi Żelisławek Romanowi Czai, druhom z OSP Pszczółki oraz harcerzom z 33 WDH im. HBOS „Baszta”.

Niedzielny bieg pokazał, że pamięć o bohaterach można pielęgnować na wiele sposobów – również poprzez wspólne działanie, sport i integrację lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej, pięknej tradycji w naszej gminie.

Galeria zdjęć

DSC_7602 DSC_7603 DSC_7609 DSC_7615 DSC_7625 DSC_7628 DSC_7634 DSC_7637 DSC_7639 DSC_7642 DSC_7650 DSC_7651 DSC_7659 DSC_7665 DSC_7667 DSC_7671 DSC_7680 DSC_7695 DSC_7699 DSC_7705 DSC_7706 DSC_7711 DSC_7713 DSC_7723 DSC_7732 DSC_7737 DSC_7743 DSC_7749 DSC_7752 DSC_7755 DSC_7757 DSC_7768 DSC_7779 DSC_7791 DSC_7793 DSC_7798 DSC_7802 DSC_7805 DSC_7813 DSC_7819 DSC_7823 DSC_7827 DSC_7832 DSC_7841 DSC_7844 DSC_7849 DSC_7853 DSC_7858 DSC_7860 DSC_7863 DSC_7866 DSC_7870 DSC_7871 DSC_7874 DSC_7876 DSC_7879 DSC_7882 DSC_7886 DSC_7887 DSC_7894 DSC_7911 DSC_7918 DSC_7929 DSC_7934 DSC_7947 DSC_7950 DSC_7972 DSC_7980 DSC_7993 DSC_8002 DSC_8008 DSC_8016 DSC_8018
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności