Ważne zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności
Ważne zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności po 30.09.2024r.
3 sierpnia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepisy regulują kwestię przedłużeń orzeczeń o niepełnosprawności, które utraciły ważność w trakcie pandemii COVID-19. Dotychczas ważność orzeczeń przedłużana była z urzędu, dzięki czemu wszelkie uprawnienia z tego wynikające, w tym prawo do różnego rodzaju świadczeń, również były wydłużane bez konieczności wizyty w urzędzie.
Jakie zasady będą obowiązywały po 30.09.2024r. ?
Aby zachować ważność kończącego się orzeczenia o niepełnosprawności należy:
- w terminie 2 m-cy (3 m-cy w przypadku dziecka) przed końcem ważności dotychczasowego orzeczenia złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Pruszczu Gdańskim o wydanie nowego orzeczenia ( w skrócie PZON),
- PZON wystawi zaświadczenie potwierdzające datę złożenia nowego wniosku o wydanie orzeczenia oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Wydane zaświadczenie będzie stanowiło podstawę do korzystania z wszelkich uprawnień wynikających z orzeczenia o niepełnosprawności przez kolejne 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do momentu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Wyjątek stanowią orzeczenia dzieci, których ważność bezwzględnie kończy z dniem ukończenia przez dziecko 16-go roku życia.
Orzeczenia, których ważność kończy się 30.09.2024 r.
Ważna informacja dotyczy grupy osób, których orzeczenia wygasły w okresie pandemii, a przepisy przedłużyły ich ważność do 30.09.2024 r. Osoby te koniecznie muszą złożyć wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia do 30.09.2024 r. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, to utracą wszelkie uprawnienia i przywileje przewidziane dla osoby niepełnosprawnej.
Zaświadczenie
Po otrzymaniu wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku w terminie oraz maksymalny, wydłużony termin ważności orzeczenia
Świadczenia uzależnione od niepełnosprawności tylko na wniosek
Ustawa nie przewiduje przedłużania przez organy z urzędu prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.
Chodzi w szczególności o:
- zasiłek pielęgnacyjny,
- świadczenie pielęgnacyjne,
- zasiłek dla opiekuna,
- dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji,
- świadczenie z funduszu alimentacyjnego,
- zasiłek stały.
Oznacza to, że osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. ww. świadczeń powinna złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczółkach wniosek/podanie o dane świadczenie.
Do wniosku osoby zainteresowane muszą dołączyć nowe orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia zaświadczenie o wydłużeniu ważności dotychczasowego orzeczenia w związku ze złożeniem kolejnego wniosku o orzeczenie (zgodnie z art. 6bb ust. 3 ustawy) – na potrzeby postępowania pracownik Ośrodka zachowa potwierdzoną za zgodność kopię zaświadczenia.
Nowe zasady dotyczą wszystkich orzeczeń
Opisane wyżej zmiany dotyczą wszystkich orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a nie tylko tych orzeczeń, których termin ważności upływa 30 września 2024 r.