Park Lipowy
Ideą przyświecającą jego powstaniu było odtworzenie drzewostanu lipy, który jest głównym pożytkiem dla pszczół, wypływającym na smak produktu tradycyjnego gminy – Miodu Pszczółkowskiego Lipcowego. W 2012 roku park przeszedł istotną metamorfozę. Wykonano liczne nasadzenia drzew, krzewów i innych roślin, głównie miododajnych, a także wybudowano z kostki brukowej bieżnię rekreacyjną o długości 610 m. Powstały tu dwa przystanki rowerowe obejmujące stoły z grami planszowymi i stojaki na rowery. Corocznie park zostaje wzbogacony o nowe elementy – w 2014 powstał tu również zakątek rekreacji dziecięcej oraz miasteczko fitness. Corocznie w Parku Lipowym odbywa się również Święto Miodu Pszczółkowskiego, sztandarowa impreza promująca lokalne tradycje pszczelarskie oraz produkt tradycyjny. Na co dzień mieszkańcy spędzają wolny czas w parku jeżdżąc na rowerze, rolkach oraz trenując na urządzeniach fitness. Park Lipowy jest miejscem wartym odwiedzenia. Park znajduje się przy ulicy Lipowej w Pszczółkach.
Cysterski Deptak Widokowy w Pszczółkach
Cysterski Deptak Widokowy w Pszczółkach powstał w 2013 roku w miejscu nasypu kolejowego przy Pomorskim Szlaku Cysterskim jako świadectwo zasług zakonu, który według legendy zainicjował tutejszą hodowlę pszczół i produkcję miodu. Można tu obejrzeć przepiękne kompozycje składające się głównie z roślin nektaro i pyłkodajnych, między innymi różnorodnych odmian wiśni ozdobnych. Uzupełnieniem nasadzeń są ławki, dekoracyjne murki, gry terenowe oraz zegar słoneczny. W 2014 roku Deptak został wzbogacony o urządzenia do zabawy dla dzieci oraz urządzenia fitness.
Cysterski Deptak Widokowy zaczyna się już przy wjeździe do Pszczółek od strony Gdańska – to właśnie na tym nasypie widnieje herb Gminy Pszczółki tuż obok krzyża cysterskiego.
Park Brzozowy w Ostrowitem
W Gminie Pszczółki na zdegradowanym terenie po byłej żwirowni powstał park poświęcony pszczołowatym. Każdy element stanowiący infrastrukturę parku przypomina nam o zapylaczach – przy głównym wejściu spacerowiczów wita drewniana rzeźba pszczoły, gry edukacyjne poświęcone są produktom pszczelim, roślinom miododajnym oraz przeróżnym aspektom przyrodniczym związanym z pszczołami. Zieleń parku zagospodarowana została z myślą o owadach zapylających – 1,5 ha łąki roślin miododajnych, drzewa i krzewy owocowe, kwietne dachy oraz kwitnące rośliny wodne.
Park Brzozowy swoja nazwę zawdzięcza nasadzonym tam brzozom, spośród ok 2.000 drzew brzozy stanowią niemalże połowę. Poza gatunkami charakterystycznymi dla tego terenu znajdziemy tutaj prawdziwe „perełki” - brzozy o korze czarnej, bordowej całkowicie białej oraz o liściach – złotych, czerwonych, postrzępionych, jasnozielonych, bardzo dużych i zupełnie maleńkich. Innowacyjny charakter parku stanowi jego zaplecze edukacyjne. Pszczela ścieżka edukacyjna składa się z siedmiu tablic, z których możemy się dowiedzieć jaką rolę pełnią pszczoły w środowisku. Czy wiesz jaka jest rola pszczół w życiu ptaków albo ryb? Czy wiesz, że chroniąc pszczoły dbasz również o środowisko? Te i wiele innych zagadnień poruszanych jest na warsztatach na pszczelej ścieżce. Poznając życie pszczół uczymy się jednocześnie rozróżniać gatunki drzew, roślin zielnych a nawet ryb.
Interaktywne terenowe gry edukacyjne zostały zaprojektowane tak, aby przybliżyć wiedzę o roślinach, ptakach i owadach znajdujących się na terenie parku. Większość gier zawiera tematykę pszczelą – pożytki pszczele, rodzaje miodów, cykle rozwojowe zapylaczy, pszczelarstwo i bartnictwo.
Każdy gatunek roślin nasadzonych na terenie parku został dobrany pod względem 3 aspektów – pożytek dla pszczół, roślina charakterystyczna dla terenu Żuław Gdańskich oraz wartość edukacyjna. Spacerując po ścieżkach spotkamy 40 tablic gatunkowych, na których znajduje się nazwa polska, łacińska oraz zdjęcie danej rośliny czy zwierzęcia.
Park Brzozowy mieści się przy ulicy Przemysłowej 3 w Ostrowitem. Zapraszamy na spacer!
Ścieżki rowerowe:
Pszczółki - Żelisławki (wjazd od ul. Gdańskiej w Pszczółkach)