Gmina Pszczółki otrzymała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację projektu pt. „Żeby życie trwało dłużej i nie tonąć w śmieci górze”
Wysokość dofinansowania w formie dotacji: 9 880,00 zł
(koszt kwalifikowany 15 130,00 zł)
Celem projektu jest podniesienie świadomości środowiskowej wśród uczestników warsztatów, ograniczenie zużycia szkodliwych dla środowiska substancji myjących i czyszczących oraz ograniczenie produkcji odpadów foliowych. Zadanie ma zachęcić do stosowania opakowań wielokrotnego użytku, ograniczenia produkcji śmieci i ponownego wykorzystywania przedmiotów oraz do ograniczenia stosowania przemysłowych substancji czyszczących.
Założone zadania:
Projekt zakłada organizację następujących działań edukacyjnych:
• Szkolenie warsztatowe dla 40 osób, dotyczące niemarnowania żywności połączone z częścią praktyczną: warsztatami tworzenia woskowijek - alternatywy do folii spożywczej, wielokrotnego użytku, wykonanej z bawełny oraz wosku pszczelego.
• Warsztaty dla 40 uczestników, połączone ze szkoleniem - jak wyeliminować chemię z naszego domu? Praktyczna nauka tworzenia proszku do prania, płynu do mycia szyb czy samodzielnie przygotowanych kostek do zmywarki.
• Warsztaty dla 20 osób tworzenia na szydełku toreb na zakupy i siatek na owoce.
SPRAWOZDANIE – EFEKTY
W ramach zrealizowanego zadania przeprowadzono warsztaty z 3 tematów:
1. Warsztat niemarnowania żywności, podczas którego dwie grupy po 20 osób (łącznie 40 osób) nauczyły się wykonywać „woskowijki”, czyli ściereczki wykonane z bawełny i nasączane woskiem pszczelim, które służą do pakowania żywności i są wielokrotnego użytku. Przeprowadzone warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników a wykonane „woskowijki” służą im w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że kolejne osoby, przekonają się do pakowania kanapek w takie ściereczki i ograniczenia produkcji śmieci oraz zabezpieczania resztek żywności do późniejszego zużycia zamiast do wyrzucenia.
2. Warsztat samodzielnego tworzenia chemii gospodarczej pozwolił na przeszkolenie 2 grup po 20 osób w tworzeniu podstawowych środków czystości stosowanych w gospodarstwie domowym. Uczestnicy nauczyli się z jakich produktów i w jakich proporcjach stosować produkty do stworzenia kostek do zmywarki, proszku do prania lub płynu do mycia szyb i luster. Chętni otrzymali od prowadzących warsztaty „pracę domową” w postaci listy kilku dalszych przepisów na samodzielnie przygotowane środki, jak np.: spray na komary, kostki do WC, płyn do płukania tkanin, środek do czyszczenia przypalonych naczyń lub kuchenki. Oby przepisy były jak najszerzej rozpropagowane i dystrybuowane wśród rodziny i znajomych co pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie wody i jej zużycie na spłukiwanie przemysłowych środków chemicznych.
3. Warsztaty tworzenia toreb na zakupy z włóczki i sznurka. 20 uczestników warsztatów, podczas dwóch spotkań nauczyło się wykonywać torby wielokrotnego użytku, robione na szydełku. Torby wykonywano ze sznurka wędliniarskiego i tasiemki bawełnianej. Stworzone torby służą do codziennych zakupów i przechowywania owoców. Uczestnicy warsztatów korzystają z wykonanych toreb, co można zauważyć czasami podczas spotkań w sklepie. Wzbudza to zainteresowanie wielu osób i staje się ciekawym narzędziem promocji stosowania toreb wielorazowych. Korzystanie z samodzielnie zrobionych toreb ogranicza zużycie foliowych opakowań i wpływa na ograniczenie produkcji śmieci.
Przeprowadzone szkolenia pozwoliły przeszkolić 100 osób i tym samym udało się zmniejszyć presję na środowisko w skali lokalnej dzięki zmniejszeniu produkcji odpadów, ograniczeniu zużycia środków chemicznych i wypracowaniu schematu oszczędzania żywności i nie marnowania jej. Promowanie takich działań jest bezcenne i stad zachęcamy do propagowania zdobytych umiejętności i wykorzystania nowej wiedzy.
Program współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku https://wfos.gdansk.pl