Od października 2020 roku, na mocy przyjętych przez Sejmik Województwa Pomorskiego uchwał antysmogowych, podejmowane są działania związane z eliminacją zanieczyszczeń powietrza. Stare kotły węglowe są przyczyną powstawiania smogu, dlatego trzeba pilnie je wymieniać.
Poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem jest wpisana w Strategię Województwa Pomorskiego 2030. – Przypominamy o konieczności wymiany kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów, bo za cztery lata nie powinno być w Polsce żadnego takiego pieca – mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departemetu Środowiska i Rolnictwa UWMP. – Czas leci a nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Pomocą w wymianie kotłów mają być różnego rodzaju dotacje gminne oraz z programów ogólnopolskich takich, jak Czyste Powietrze czy Stop Smog – wyjaśnia Styn.
Ważne są obowiązujące Pomorzan terminy. Już od 1 stycznia 2020 roku zakazane jest stosowanie paliw najgorszej jakości, np. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, torfu, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20 proc.
Kotły pozaklasowe i nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 września 2024 roku. Z kolei kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych w klasie 3 i 4, powinny zostać wymienione na nowe do 1 września 2026 roku. Jako ostatnie, bo do 1 lipca 2035 roku, trzeba wymienić kotły spełniające wymagania w klasie 5.
TERMINY WYNIKAJĄCE Z UCHWAŁ:
Od 1 września 2024 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klasy 3 lub nieposiadających tabliczki znamionowej.
Od 1 września 2026 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4.
Od 1 lipca 2035 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel i drewno klasy 5.
Do 31 sierpnia 2024 konieczność wymiany kominków i innych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: https://powietrze.pomorskie.eu/